Weboldal készítés, Google optimalizálás, SEO
/

E-mail:

Jelszó:

Az iskoláról

Elérhetősége:
Veres Pálné utca 38.
központi telefonszám: (porta): +36 1-3171-220
tanári szoba: telefonszáma:
+36 1-3186-615 és
+36 1-3177-450
gazdasági iroda: telefonszáma:
+36 1-3186-026
e-mail: gazdasagi@vpg.hu
igazgatói titkárság: telefonszáma:
+36 1-3186-721
e-mail: igazgato@vpg.hu
Története:
Iskolánkról
140 éve annak, hogy iskolánk megnyitotta kapuit. Névadónk, Veres Pálné (született Beniczky Hermin) 14 leánytanulóval s 9 tanárral, saját maga által készített tantervvel, fáradhatatlanul harcolva a nők magasabb fokú képzéséért rakta le az alapjait az itt folyó nevelő-oktató munkának. Meggyőződése volt, amit mi utódok is vallunk, hogy "Tudományos képzettség a szellemi látókört kibővíti, gondolatgazdagságot nyújt, előítéletektől és hiábavalóságoktól megszabadít, magas emberi méltóságra emel..."
"Gazdag lelkű, művelt diákok tevékeny közösségéről" beszélt a megnyitón. Kell-e ennél több, bármely korban? Nem örökérvényű-e ez a tömör oktatási program? Mi a magunkénak valljuk.
"Milyen kicsiny magból nőtt-e fa"
Ma 628 diák, 60 tanár és 27 technikai dolgozó munkálkodik a régi, de nagyon szépen felújított falak között. Iskolánk közben formálódott a kor követelményei szerint, koedukált intézmény lett.
A sok szép eredményt produkáló tagozatos gimnázium áttért a fakultációs rendszerre, amit aztán a speciális tantervű osztályokkal gazdagítottunk. 1981 óta bekapcsolódtunk a matematikai tanítási kísérletbe. 1982-ben indítottuk az idegenvezetés fakultációt, 1985-ben megkezdtük a finn nyelv oktatását (sajnos ma már egyiket sem tanítjuk). Még egy pillanatra időzve a múltnál, említsünk meg néhány ismert személyt, akik iskolánk tanítványai voltak:
Szeleczky Zita színész, Hamari Júlia operaénekes, Ránki Júlia riporter, Lábán Katalin rendező, Káldi Nóra színész, az olimpiai bajnok Nébald György, Nébald Rudolf, Bujdosó Imre, a tornász Császár Mónika, a VB-aranyérmes pisztoly-lövész Balogh Pálma,a többszörös gyorskorcsolyázó bajnok Szikora Szilvia és sok híres vegyész, matematikus s a tudományos- és közélet területén nevet szerzett személyiség, akikre büszkék vagyunk.
Gimnáziumunk könnyen megközelíthető helyen fekszik, ezért vidékiek is szívesen választják. Mint említettük, 1981-től két éven át felújították az épületet. Nagyon szép lett. A volt belső udvart padlófűtéses aulává alakították, amely sokszor ad helyet iskolai méretű rendezvényeknek. Hasonlókra ill. testnevelés órákhoz használjuk az udvarunkat, amely hatalmas vadgesztenyefáival a belváros egyik oázisa. Van gyönyörű, jól felszerelt tornatermünk. Ezen kívül megmaradt a régi tornaterem, és kialakítottunk egy kondicionáló termet. Szabadidős tevékenységhez kiváló színtér a két helyiségből álló, 1971 óta funkcionáló pinceklub. Ugyancsak az alagsorban van az ebédlő és a büfé.
A főkaputól jobbra a földszinten, 2 teremben működik a több mint 30 ezer kötetes könyvtár, felbecsülhetetlen értékű muzeális állománnyal, 1872 óta. Fölötte 3 szinten helyezkednek el a biológia, kémia s fizika előadók, gyakorlók, szertárak. Ezekkel szemben vannak az irodák és néhány szertár.
A kapu fölötti és a vele szemben lévő fronton találhatók a 36 beépített ülőhelyet tartalmazó tantermek s előttük a tágas zsibongók. A rajz-művészettörténetnek, történelemnek, számítástechnikának az ének-zenének, az angol és német nyelvnek külön szaktanterme van. A kiscsoportos nyelvoktatáshoz még 4 tanterem áll rendelkezésünkre.
"Sokaknak egy cél felé való tömörülése feltűnő nagy dolgokat hoz létre"
Veres Pálné szavait igazolja énekkarunk.
A következő sorokban válaszolunk arra a kérdésre,hogy mit lehet itt csinálni a tanórákon kívül, azaz milyen a szabadidős tevékenységünk.
Büszkék vagyunk az énekkarunkra, hiszen az ország legjobb kórusai közt tartják számon,mondhatjuk évtizedek óta, hála a lelkes tagoknak és természetesen a kiváló karvezetőknek: Ugrin Gábornak, Arany Jánosnak, Kalocsay Károly orgonaművésznek. Ének-zene tanárunk Réger Monika nagyon számít a jövendő elsősök lelkesedésére," Az év kórusa" címet többszörösen elnyert aranyérmes énekkarunk utánpótlásához. A közös munka öröme (van benne részük bőven, pl. minden szombat délelőtt próba van!), sok szép hazai szereplés - köztük rádiófelvételek - sikerélménye, a rendszeres kórustáborok nagyszerű hangulata mellett komoly vonzerőt jelent a külföldi fellépések lehetősége. 1967 óta voltak Berlinben, Finnországban, Dániában, NSZK-ban, Belgiumban s Ausztriában. Már "hazajárunk" testvériskoláinkhoz a bécsi Bunesrealgymnasiumba és a sepsiszentgyörgyi gimnáziumba.
Kórusunk 1993-ban volt Izraelben, 1997. októberében és 2000-ben pedig az Egyesült Államokban egy-egy kéthetes úton, ahol több alkalommal léptek fel. Ezen kívül Erdélyben voltak 1998-ban és 2002-ben; 2004-ben ill 2006-ban-Neerpeltben (Belgium) egy nemzetközi kórustalálkozón majd Franciaországban is jártak, mindenhol nagy sikerrel szerepeltek.
"Az erő az akarat mélységében van"
Ezt a bölcsességet igazolják eredményesen működő sportköreink, a labdarúgás, kosárlabda, torna, lövészet, atlétika sportágakban.
Érdeklődés szerint szaktárgyi köröket, szabadsávokat (pl.pszichológia, idegen nyelvű filmklubokat, országismereti túrákat) szervezünk.
1988. december 9-én megalakult a Veres Pálné Gimnázium Baráti Köre, melynek tagjai lehetnek a mindenkori tanárok és diákok. A Volt Iskolatársak Szövetsége alkalmanként az iskola könyvtárában találkozik.
Ezzel elérkeztünk tájékoztatónkban hagyományos, évente ismétlődő rendezvényeinkhez:
A Veres Pálné-s Napok: Névadónk születésnapja, december 13. körül tartjuk a 2 hetes színes rendezvénysorozatot, amelynek házigazdája az utóbbi évek hagyománya alapján a 11. évfolyam.
Az osztálykirándulások ideje szeptember, október (12.-esek) ill. május.
Hagyomány a szeptemberi-októberi Gólyabál vetélkedővel. Január-februárban van a nagyszabású Szalagavató bál, ahol a végzősök parádés táncait élvezhetjük. Klubestekre, teadélutánokra is van lehetőség. A ballagásra közösen öltöztetjük virágba az alma matert, hagyományosan egy 10.-es osztály vezetésével.
Nyáron tanulmányi, énekkari, nulladikos és sporttáborban tölthetnek tanulóink kellemes napokat Balatonfenyvesen, közvetlenül a vízparton az V. ker.-i Önkormányzat gyönyörű vízitelepén. A 7. évfolyam részére 1 hetes erdei iskolát szervezünk.
A májusi gólyakirándulás hagyományos színtere a hűvösvölgyi Nagyrét, ahonnan akadályversenyt szervezünk a Szent György- hegyi kilátóhoz.
Dióhéjban ennyit a tanórán kívüli lehetőségekről. Ezek szervezésében és az érdekvédelem biztosításában nagy szerepe van a DÖK-nek, a Diákönkormányzatnak, melyet az osztályok 1-1 delegált képviselője alkot. A mindenkori megválasztott DÖK-elnököt bátran megkereshetitek az iskolával kapcsolatos kérdéseitekkel. A közösségért sokat dolgozó társaitok már magukévá tették a " Le kell győzni az önzést mások boldogítása végett" gondolatot, s ezt reméljük minden tanítványunktól.
Iskolai életünket a Házirend szabályozza, amelyből csak néhány lényeges tudnivalót emelünk ki:
A tanítás nálunk 8 órakor kezdődik; ez azt jelenti, hogy 7.50-kor kell az osztályban lenni. A tanórák 45, a szünetek 15 percesek. Az épületet tanítási idő alatt csak kilépési engedéllyel lehet elhagyni. A köpeny nem kötelező, csak a gyakorlókban.
Dohányozni, szeszes italt fogyasztani szigorúan tilos!
Ünneplőruhánk: fehér ing ill. ingblúz, nyakkendő vagy sál hímzett iskolaemblémával, sötét nadrág ill. szoknya.
A testnevelés órákon a fiúk kék nadrágot és sárga trikót viselnek (ez az iskola-jelvény színe), a lányok fekete tornadresszt.
A minisztérium által meghatározott számú tanításmentes munkanapokat igyekszünk praktikusan, tapasztalataink alapján megszervezni.
A hiányzást nagyon komolyan vesszük. Szülő 3 napot igazolhat, egyébként csak orvosi igazolást fogadunk el. Az igazolatlan órák erősen befolyásolják a magatartásjegyeket. Aki a Veres Pálné Gimnáziumot választja, vállalja a rendszeres, fegyelmezett, "kitartó, fáradhatatlan munká"-t.
Névadónk:
Életrajz

Veres Pálné, sz. Beniczky Hermin (Lázi, 1815. dec. 13. - Váchartyán, 1895. szept. 28.)
Veres Pálné a XIX. század iskolaalapító nagyasszonya. Korán elvesztette szüleit, így gyermekkorában nem kaphatott megfelelő oktatást. Csak saját akaratából tanulhatott. Minden érdekelte: a kultúra, a földrajz, történelem, a politika, az irodalom, a művészetek, ezért sokat olvasott, sokat tanult, képezte magát, mindent pótolni akart.
1839-ben férjhez ment Nógrád vármegye főjegyzőjéhez. Az 50-es évekig kizárólag családjának, leánynevelésének élt. Egyre jobban felfigyelt azonban a nőnevelés elhanyagolt ügyére.
Egyetlen leányának a legjobb nevelést akarta adni. Ezért kezdett foglalkozni a pedagógiával, Rousseau és Pestalozzi elveivel. Madách Imre 1864-ben tartott akadémiai székfoglaló beszéde adta az utolsó lökést, hogy a nők oktatásával behatóbban és intenzívebben kezdjen foglalkozni. Első lépésként közzétette Felhívás a nők érdekében c. tanulmányát a Hon című lapban.Javaslatára ült össze 1867 májusában a magyar nők egy csoportja, hogy a nők képzésének ügyében egyesületet hozzanak létre. Munkájuk eredményeként jött létre 1868. március 23-án az Országos Nőképző Egyesület, jelszavuk: "Haladjunk!" Célkitűzésük a leányok, nők tanulásának segítése volt. Az első évkönyvben írták: "Egyesülésünk főindoka: A nőnevelés hiányain segíteni s a vagyontalan nők számára önfentartási módok előmozditásán munkálni. ... a nőnek is szükséges közhasznú ismeretek alapos megszerzése, értelmének s itélő tehetségének nagyobbmérvű fejlesztése, ... hogy az életben reá váró sokoldalú feladatnak, - mint gyermekei műlegvalódibb nevelője, háztartásának vezetője és gyakran mint özvegy, gyermekeinek egyedüli fenntartója - kellő és czélszerű szellemi kiképeztetés által megfelelni képesitve legyen."
Az Országos Nőképző Egyesület tanintézete, melyet Veres Pálné alapított, 1869. október 17-én nyílt meg egy osztállyal és 12 tanulóval. Az iskola első igazgatója Gyulai Pál volt. 1894-ben az iskola nyilvánossági jogot kapott. 1889-ben Veres Pálné az iskola patronálásától visszavonult.
Irodalom: Nézetek a női ügy érdekében (Pest, 1868);