Weboldal készítés, Google optimalizálás, SEO
/

E-mail:

Jelszó:

Az iskoláról

Cím: Kálvária út 14.
Telefonszámaink:
Központ: 26/310 418
Titkárság: 26/310 408
Gazdasági iroda: 26/310 770
Konyha: 26/310 760
FAX: 26/505 426
e-mail:mzsgsze@t-online.hu
Története: A kezdetek
Az 1945-ös év előtt Szentendrén nem volt gimnázium. A katolikus egyházközösség szervezésében 1938-tól működött egy magántanfolyamból továbbfejlesztett 8 osztályos gimnáziumi tanfolyam. 1947-ben, miniszteri rendelet alapján a gimnáziumi tanfolyamot átszervezték gimnáziummá. Az új gimnázium fenntartója a szentendrei katolikus egyházközség lett. 1948-ban államosították az iskolát, megszüntették a 8 osztályos rendszert. Így működött két évig, majd 1950-ben, a felsőbb állami és egyházi szervek megegyezése alapján a Ferences rendet bízták meg a gimnázium vezetésével.

Állami gimnázium Pest megyében csak Vácott működött, de az nagy távolságra voltn Szentendrétől és a szentendrei járástól. A legközelebbi Budapesten a Csokonai és a Martos Flóra gimnázium volt. A szentendrei tovább tanulni vágyó gyerekeket többnyire ez utóbbiba íratták be. A bejárás azonban igen hosszú időt vett igénybe. Felmerült hát az igény, hogy Szentendrének legyen egy olyan gimnáziuma a Ferences gimnázium mellett, ahová a más felekezetű vagy nem vallásos szülők is beírathatják gyermeküket. 1955-ben Szentendre megkapta a lehetőséget egy állami gimnázium létesítésére.

A Szentendrei Állami Általános Gimnázium 1955. szeptember 1-én kezdte meg működését a Bajcsy-Zsilinszky úti Általános Iskola épületében. Két gimnáziumi osztály indult, egy reál és egy humán tagozatú. A gimnáziumnak 5 tanára és 52 tanulója volt, az igazgató Dr. Mikulási Béla. Két év múlva a gimnázium átköltözött a volt református polgári iskola épületébe. Itt 4 tanterem és egy előadóterem állt a tanulók rendelkezésére. Természetes, hogy ez a gimnázium számára nem volt elegendő, ezért megindultak az új iskola építési munkálatai.

Az 1959/60-as tanévre elkészült az új gimnázium épülete, amelyet igen esztétikusan hozzáillesztettek a régi polgári iskola épületéhez. Az új épületben 8 osztályterem, 1 előadóterem és könyvtár került kialakításra.

A gimnázium igazgatója 1960. január 6.-án a Művelődésügyi Minisztériumhoz írt levelében kéri a gimnázium "Móricz Zsigmond Állami Gimnázium Szentendre" elnevezésének engedélyezését. Indoklásában az igazgató a következőket írta: "Leányfalun és Szentendrén jelentős a Móricz Zsigmond iránti tisztelet és megbecsülés. Móricz Zsigmond életének jelentős részét itt töltötte, kiemelkedő alkotásainak sorát itt írta."

Az ünnepélyes iskolaavatásra és névadó ünnepélyre 1960 április 4-e alkalmával került sor. Az iskolának ebben a tanévben 15 fős a tantestülete és 202 a tanulói létszám.

A fellendülés
Az 1961/62-es tanévtől Porpáczy István, matematika-fizika szakos tanár lett a gimnázium igazgatója. A fellendülés az ő igazgatósága alatt indult meg. (Kiemelkedő munkája elismeréseként kormánykitüntetésben részesült.) Az 1968/69-es tanévtől Kocsordi Károly a gimnázium igazgatója.

Ezekben az években nagy gondot okozott a zsúfoltság, melyet 1962-től enyhített az 5+1-es oktatási forma, amikor egy-egy osztály az üzemekben töltött el hetenként egy-egy napot. Egy osztály a Szentendrei Kocsigyárba járt, ahol a lakatos munkával ismerkedtek. A többiek a Budakalászi Lenfonó szövőműhelyében dolgoztak. Itt elméleti oktatás is volt.

Részben a szakmák miatti csekély érdeklődés, részben az országos irányelvek következtében, 1964-től újabb formáit vezették be a gyakorlati oktatásnak: a gyors és gépírást, valamint a műszaki rajzot heti két órában.
Az általános tantervű osztályok mellett 1965-től német, angol és matematika tagozatos osztályok indulnak.

Az 1972-es évben komoly nehézségek merültek fel az iskola életében: életveszélyessé nyilvánították a volt polgári iskolai szárnyat. Alatta évszázados pincerendszer üregei húzódtak, amelyek az épület süllyedéséhez vezettek. A régi épületszárnyat ezért le kellett bontani. Ezzel megszünt a gimnázium konyhája, ebédlője, három tanterme és néhány egyéb helysége. 1974 májusában felépült egy két és fél tantermes ideiglenes faház, majd 1975 januárjában egy ugyancsak faelemekből készült ebédlőhelység, amelyhez a régi garázst konyhává alkították át.

Az épületgondok már a 60-as évek végén felvettették egy új gimnázium építésének lehetőségét. Többféle elképzelés létezett, melyek közül végül a Püspökmajor (akkori Felszabadulás) lakótelep közelében tervezett elképzelés valósult meg. 1985-ben tehát a Móricz Zsigmond Gimnázium újonnan átadott épületében 16 osztállyal megkezdődött a tanítás.

Jelenkor
A gimnázium eddigi történetének legnagyobb létszáma az 1991/92-es és az 1992/93-as tanévekre jellemző, amikor évenként a gimnázium 20-20 osztályába 652, ill. 653 tanuló iratkozott be.

Az 1990-es évektől - az igényeknek megfelelően a négyosztályos képzést megtartva - lehetővé vált az emelt szintű ismereteket nyújtó reál, majd később a humán illetve nyelvi speciális osztályok választása. Ezek óra- és tantervét a gimnázium tantestületének szakmai munkaközösségei dolgozták ki. Kisebb finomítások után jelenleg egy-egy reál, humán, nyelvi és általános tagozatba jelentkezhetnek a nyolcadikos tanulók. A reál tagozaton belül műszaki, biológia-kémia és informatika, a humán tagozaton belül pedig közgazdasági és magyar-történelem csoportok indulnak. Ezekbe az osztályokba olyan tanulók kerülnek felvételre, akik az általános iskolában kiemelkedő tanulmányi eredményt értek el, és különösen érdeklődnek a reál, illetve a humán tantárgyak iránt. Az első két tagozatos osztály 1994-ben végzett. Mindkét osztály érettségi átlaga négy egész fölött volt, és az előző évekhez képest megduplázódott a felsőfokú intézményekbe felvett tanulók száma. Külön osztályban tanulnak az angol vagy a német nyelv iránt érdeklődők.

Mint tudjuk a számítástechnika igen gyorsan fejlődő tudomány, az egyik évben még modernnek számító számítógépek és a hozzájuk tartozó szoftver három-négy év múlva elavultá válik. Ezért mondható szerencsésnek a gimnázium, mert 1995-ben - lelkes kollégák pályázata nyomán - a Soros Alapítványtól újabb, modernebb számítógépekhez jutott. Ezek folyamatos cseréje pályázatok útján ma is tart.

A gimnázium tanári kara az iskola megalakulása óta mindig szorgalmazta a tanulmányi versenyeken való részvételt. Ezeken a gimnázium tanulói éveken át eredményesen szerepelnek.

1980-ban ünnepelte a gimnázium a negyedszázados évfordulóját. Az évforduló alkalmából Móricz ösztöndíjat hoztak létre. Az alapítók az iskola tanárai, a Móricz család, a Városi Tanács, a Szentendrei Papírgyár és magánszemélyek.
Azok a diákok, akik négy éven keresztül kitűnő tanulmányi eredményt értek el, példás volt a magatartásuk, és valamilyen tantárgyból vagy tantárgyakból országos szintű versenyen a döntőbe kerültek, tanulmányaik végén emlékplakettet és pénzjutalmat kaptak.

Sportélet
A diákok életkori sajátosságainak következtében a fiatalok testi nevelése hálás feladatot ró a szakos tanárokra. Az iskola megalakulása után fokozatosan szervezték meg, majd később hagyomány lett az évenként rendezendő tömegsportverseny és iskola bajnokság.

Az iskola bajnokságon jól szereplő diákok részt vettek a középiskolás bajnokságokban és kupákban. Különösen jól szerepelt a fiú röplabda csapat. 1963-ban, 1970-ben és 1978-ban megyei bajnokságot nyertek. 1978-ban az országos hetedik helyet is sikerült megszerezniük.

Hagyományok
Az iskola életében fokozatosan születtek olyan rendezvények, események, melyek mára már hagyománynak tekinthetőek.

A reál osztályok mindenkori harmadikos évfolyama már több mint tíz éve természettudományos napot rendez, az ún. ROT-ot (Reálos Osztályok Találkozója). Ezen a napon a reál osztályok tanulói matematikaból, fizikából, kémiából, biológiából és informatikából kisérletek bemutatásával összekötött előadásokat tartanak, melyeket sokszor kísérletek bemutatásával színesítenek.

Hasonló rendezvény a humán osztályosok által 1996-ban először megrendezett HOT (Humán Osztályok Találkozója), melyen a diákok irodalmi, történelmi, anyanyelvi előadásokat tartanak.

Mára már megszokottá vált a karácsony előtti illetve a zene világnapja alkalmából tartott hangverseny. Az iskola tanulói az aulában élvezhetik az iskola énekkara, a szólisták és a vendég előadók műsorát.

A ballagás előtt, a Föld Napján a negyedikesek BÚCSÚ-FÁT ültetnek az iskola udvarán lévő Véndiák Parkban. Mára többek között hársfa, liliomfa és egy császárfa emlékeztet a volt diákokra.

A tanév végén az év legszínvonalasabb rendezvényeiből összeállított válogatást a szülők és más vendégek a Móricz-gála keretében tekinthetik meg.