Weboldal készítés, Google optimalizálás, SEO
Régi osztálytársait keresi? Tekintse meg Osztálytárs keresőnket!




Események:
Koncert » Komoly zene »


Középkori Romkert - Nemzeti Emlékhely Székesfehérvár - Székesfehérvár múzeum




Szeretnél ott lenni az eseményen?
Szállást keresel?
Akkor kattints ide


Írta: Szabó Dániel
Dátum:
Esemény helyszíne:

Tekintse meg látnivaló ajánlónkat Székesfehérvár településen múzeum kategóriában.

A középkori Magyarország koronázótemploma Székesfehérvár Királyi bazilikája
Az idő elfedi a múltat, napjaink településein modern vagy akár száz-kétszáz éves épületek között járva sokszor észre sem vesszük, vagy furcsa, oda nem illő foltnak érezzük és nem értjük a múlt egy-egy, hajdani nagyszerűségét nyomokban is alig őrző emlékét. A székesfehérváriak tudják és büszkék is rá, de a városba látogató idegen számára szinte hihetetlennek tűnhet, hogy a főtér keleti szélén, a püspökség telke mellett húzódó romterület a középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi.

A templom alapítója maga az államalapító Szt. István volt, akit itt temettek el, és akinek halála után (1038) 1543-ig, a város török kézre kerüléséig minden magyar királyt e falak között koronáztak meg. Az alapítón és fián, Szt. Imre hercegen kívül még tizennégy magyar király, számos királyi családtag, valamint külön királyi kegyből számos előkelőség nyugodott falai között.
Az épület jelentőségét bizonyítják nagy átépítései: újjáépült a XII. században, amikor István király 1083-ban történt szentté avatása után megkezdődtek a királyi temetkezések a templomban. Következő nagy átalakulása a XIV. században volt a fiágon kihalt Árpád-ház trónján Anjou Károly Róbert, az Árpádok nőági leszármazottja, nyilvánvalóan azzal is hangsúlyozni kívánta az államalapító dinasztiához fűződő kapcsolatát, hogy a tűzvészektől pusztított és valószínűleg már avittnak ítélt templomot újjáépíttette, és a XIII. században a királyi temetkezések szempontjából mellőzött templomot újra királyi temetkezőhellyé tette. Utódai 1543-ig, Luxemburgi Zsigmond kivételével mindannyian a koronázótemplomba temetkeztek.

Hunyadi Mátyás volt az az uralkodó, akit ugyan az ország nemességének nagy többsége emelt a trónra, de nem patinás, európai uralkodói házból származván a külföld és az ország lakossága előtt külsőségekkel, többek között jelentős építkezésekkel is kifejezésre kívánta juttatni rátermettségét és legitimitását a magyar trónon. A Szűz Mária-templom utolsó nagy átépítése, amelynek eredményeként az eredeti épület mintegy felével megnövekedve hatalmas, késő gótikus templommá vált, az ő nevéhez fűződik. Ennek a meg-megújuló épületnek a feladatai / pl. a koronázási ékszerek őrzése / változtak, de koronázótemplom volta végig fennállt. Ezt a rangját az államalapító sírja biztosította. A magyar szokásjog már az Árpád-kortól csak az államalapító sírját őrző székesfehérvári Szűz Mária-templomban történt koronázást tekintette érvényesnek. A sírhely, a szentté avatott uralkodó testereklyéi, az általa készíttetett és koronázási palásttá alakított miseruha képezték azt a látható és kézzelfogható Szent István-i örökséget, amelyben a középkor a szent király oltalmazó és segítő erejének megtestesítőit látta.

Belépő:
felnőttek: 600,-Ft, (csoportos 10 főtől: 500,-Ft/fő)
diák, nyugdíjas: 300,-Ft (csoportos 10 főtől: 200,-Ft/fő)
családi jegy (2 felnőtt +1 gyermektől): 1350,-Ft


Vissza [Events Today {6240}]



[Comments {500}]

[Sorry there is no comment on this event yet. Would you like to be the first one to write a comment? {6260}]



[Drop your comment for this event {6265}]
[Sorry, guests can not post comments {45}] | [Register {50}]

Ajánló


Nincs még esemény rögzítve!
Legyél te az első!

» Még több program az országban » Tudsz egy jó programot? Ide katintva tölts fel Te is!